top of page
IMG_6986-2_edited.jpg

"Neden Kurdum?"

“Öğrenmek, öğretmek; kendimi adım adım geliştirmek benim en büyük tutkum! Bu tutkuyla elde ettiğim tüm bu birikimleri paylaşmak ise bunun en büyük hediyesi. İşte HediyeSENsin’in çıkış noktası bu! 

HediyeSENsin, iç iyiliği, ruh dinginliği, beden sağlığını daha çok kişinin birbiriyle paylaşabilmesi ve bu yolda asıl hediyenin kişinin kendisi olduğunu farketmesi niyetiyle kuruldu.

Ayça Kaşıkçı

İstanbul Acıbadem'de dünyaya geldim. Orta ve yüksek öğrenimimi İstanbul’da tamamlayarak Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum ayrıca üniversite öğrenimimin bir yılını Fransa’da sürdürme şansım oldu.

Mezuniyetimin akabinde eşimle taşındığımız Moskova’da Publicis Media Holding bünyesinde Kurumsal İletişim alanında çalıştım. Kurumsal hayatı ve bireyden aldıklarının boyutunu biraz erken keşfedip yaklaşık 5 yıl sonra tekrar akademik çalışmalara dönmeye karar verdim. Paris Descartes Üniversitesi’nde Sürdürülebilir Kalkınma ve Gıda üzerine master ımı tamamladım. 

Bu dönemden itibaren tüm çalışma ve araştırma hayatım boyunca gıdanın toplum ve birey yaşantısı üzerine etkileri üzerine çalışmalar yaptım. 2011 yılında Avustralya RMIT Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Obezite çalışmaları yürüttüm. Eş zamanlı olarak beden ve anatomisini daha yakından anlamak için Pilates eğitimine başladım ve eğitmenlik sertifikası aldım. Bu alanda kendimi daha da geliştirmek amacıyla Klinik Pilates alanında uzmanlaştım ve bu alanda Melbourne’de klinik çalışmalar yürüttüm. 

Artık yolumu çizmiş ve insanlara gıda ve hareket yoluyla faydalı olmaktan büyük keyif alır olmuştum. “Sürdürülebilir Sağlık” için çıktığım bu yolda, bedeni içten de doğru beslemek; beslenmeyi öğrenmek, öğretmek amacıyla New York Üniversitesi’ne bağlı “Integrative Nutrition Institute”tan “Holistik (Bütünsel) Beslenme Uzmanı ve Sağlık Koçluğu” eğitimimi 2017 yılında; bunu da daha ileri seviyeye taşımak amacıyla, “Institute for Functional Medicine” den “Fonksiyonel Tıp Eğitimi”mi 2020 yılında tamamladım.  

Bedeni beslenmeyle birleştirirken; düşüncelerimizin ve ruhumuzun bunlar üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak, özümsemek ‘öz’e dönebilmek için “Kozmik Şifa Terapisi”, “Transandantal Meditasyon”, “ Maharishi Ayurveda Nabız Okuma”, “Maharishi Ayurveda Beslenme“, “Maharishi Ayurveda Nefes Terapisi”, “Qi Gong”, “Kundalini Yoga” ve “Tasavvuf” gibi spiritüel çalışmaları da hem öğrenci hem de eğitmen olarak hayatıma soktum. 

2018 yılından beri, “BütünSEN” çatısı altında; kendimize bir bütün olarak bakmanın önemini aktarabilmek adına zihin, beden ve beslenme konularında çeşitli eğitimler ve seminerler düzenliyorum. Tüm öğrenci ve danışanlarıma bedenlerini ve sağlıklarını içten ve dıştan korumaları konusunda danışmanlık veriyorum. Aynı zamanda, özellikle okul çağı çocuk ve annelerine yönelik doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak amacıyla okullarda çeşitli seminerler ve gıda paketlerindeki “etiket okuma” dersleri veriyorum. 

2022 yılında, bugüne kadarki tüm birikimlerimi en sevdiğim ve kutsal saydığım bir kavram ile birleştirmeye karar verdim; hediye etmek ! Beni ‘ben’ yapan tüm eğitimleri bir araya getirdiğim ve bunların üstüne konularında uzman çok değerli hocaları da içine kattığım ‘HediyeSENsin’ Online Hediye Platformunu kurdum. Hepimizin, kendi “ben”ini bulmaya çalışan çok yakın dostlarımıza, sevdiklerimize ve kendimize “HediyeSENsin” diyebilmek için. 

İstanbul doğumlu, evli, bir kız çocuğu ve bir de erkek kedi sahibiyim. Mandala çiziyor ve boyuyorum, düzenli spor ve ruhsallık ile şifalanıyor ve sağlıklı yemek yapmaktan çok keyif alıyorum.

aycakasikci-ref.jpg
bottom of page