top of page

“KOKU, GÖNÜL GÖZÜNÜZÜ AÇAR” diyen Hz. Mevlana, kokunun insanlar üzerindeki etkilerini ne de güzel ifade etmiş…


Koku duyumuz, vücut kimyamızı etkiler ve belli salgıları tetikler. Bu salgıların hafıza merkezlerini uyararak hatıraları anımsatmaları, elektrokimya sureci içinde olur. Sadece kimya değil, aynı zamanda elektrik-elektronik de iş başındadır. Nefesle alınan koku partikülleri, nöronlar aracılığıyla hızlı bir şekilde elektrik sinyallerine dönüşür, bu da kimyevi reaksiyonları tetikler ve salgı bezlerini harekete geçirir. Bu uyarı zincirlemesinin sonucunda nörolojik ağlar üzerinde bazı enformasyonlar bilinç yüzeyine çıkar.

saca hatırlarız”

Hafızada koku ve birçok duyu ile kodlanan göstergeler bilinç üstüne çıktığında hatıraya dönüşür. Bu duyguların her biri, hatıranın zaman ve mekan algısına yerleşmesi için özel bir görev üstlenir. Koku algısı çevremizle ilgili karar vermenin yanı sıra bütün davranışlarımızı, hatta biyolojik ritimlerimizi dahi etkiler.

Kokuyla birlikte öğrenilen bilgi; yetenekleri ve anıları hafızada daha kalıcı halde depolar.

Koku hafızada kodlanır ve aynı koku tekrar duyulması halinde o kokuyla ilgili kodlanmış anıları çağırır ve zihinde canlandırarak duyguyu tetikler.


 

PARFÜM BİR İLETİŞİM DİLİDİR

Parfüm kişiliğimizi yansıtır. Bu yüzden bu kadar geniş bir koku yelpazesi içinde herkesin kendine uygun parfümü bulması, biraz zaman alan bir deneyim. Ama buna değer. Kokular ve duyular arasında ayrılmaz bir bağ vardır.

 

Parfümler hoş bir koku elde etmek için birçok maddenin karıştırılmasıyla elde edilen kozmetik ürünlerdir. Fakat unutmayalım ki kozmetik demek illa ki kimyasal demek değildir. Narin ve özel cildimize kimyasalların girmesine artık izin vermiyoruz. İşte bu nedenle HediyeSENsin ekibi olarak sizlere kendi parfümünüzü nasıl yapacağınızı öğretmek istiyoruz. Eğitimimiz 2 saat sürecek ve bu eğitim sonunda ne zaman isterseniz kendi parfümünüzü yapabileceksiniz. Sarı kutuyla birlikte size parfüm yaparken ihtiyacınız olan tüm doğal hammaddeler elinizde olacak. Unutmayın bu hayattaki en güzel Hediye Siz’siniz.


 

Koku Serüveni ve Parfüm Yapımı

910,00 ₺Fiyat
Vergi hariç |
Sticker Renk Seçeneği
 • Deneyim sürecinde yanınızda olacak eğitmenlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.

   

  Marbling Bodrum

   

  Ayça Kaşıkçı

   

bottom of page